Stomatologia Estetyczna

Piękna strona uśmiechu

Dzięki stomatologii estetycznej możemy skorygować kształt zębów, który często odbiega od ideału. Naszym pacjentom proponujemy korygowanie zębów licówkami, a w przypadku zębów mocno zniszczonych stosujemy uzupełnienie typu inlay lub onlay.

Licówki

Głównymi wskazaniami do zastosowania licówek są ciężkie do wybielenia przebarwienia zębów, ukruszenia fragmentów zębów, przerwy między zębami, nieestetyczny kształt zębów czy niedorozwój zębiny i szkliwa

Licówki stosuje się na zęby przednie. Są to bardzo cienkie nakładki (0,4-0,8 mm) przyklejane do przedniej (licowej) strony zębów. Licówki pozwalają na korektę niedoskonałości zębów. Są wykonane z porcelany, bez podbudowy metalowej, dzięki czemu pozwalają na uzyskanie świetnych efektów estetycznych.

Co można skorygować za pomocą licówek?

  • kolor zębów: licówki pokrywają przebarwienia;
  • kształt, długość zębów czy nawet położenie zęba w łuku;
  • odbudować brakujące fragmenty zębów, np. na przedniej powierzchni;
  • dokonać korekty przerw pomiędzy zębami (np. pomiędzy jedynkami).

Warto pamiętać, że jest wiele przeciwwskazań do wykonania licówek. Może to ocenić lekarz w trakcie konsultacji stomatologicznej. Zamiast nich zalecamy często koronę pełnoceramiczną.

Jak wygląda przebieg leczenia?

Na pierwszej wizycie zęby zostają oszlifowane pod licówki i stomatolog pobiera wycisk masą wyciskową. Na kolejnej wizycie lekarz przymierza przygotowane w pracowni protetycznej licówki. Następnie zostają one zacementowane pacjentowi na stałe.

Wkłady koronowe (Inlay, Onlay, Overlay)

Stosuje się je w przypadku, kiedy ubytek twardych tkanek zęba jest bardzo duży. Stają się one wówczas alternatywą dla tradycyjnego wypełnienia.

Jak wykonuje się wkłady koronowe?

Wkłady wykonywane są w pracowni protetycznej na podstawie wycisków z porcelany. Jest to uniwersalny materiał, który zapewnia dużą trwało i odporność na ścieranie. Dzięki wkładom koronowym można bardzo dokładnie odwzorować kształt anatomiczny zęba – wszystkie guzki, bruzdy i punkty styczne pomiędzy zębami.

Jak przebiega leczenie?

Aby wykonać wypełnienia inlay i onlay potrzebne są dwie wizyty w naszym gabinecie. Na pierwszej tkanka zęba, zniszczona przez próchnicę, zostaje usunięta i ząb przygotowuje się pod wypełnienie. Następnie pobierane są wyciski pod inlay lub onlay. Lekarz sprawdza kształt i barwę zęba, aby odpowiednio je odwzorować. Pracownia protetyczna wykonuje wkłady dla pacjenta, które cementowane są przez stomatologa na drugiej wizycie.

Wypełnienia te są bardzo trwałe i nie ulegają przebarwieniom.