Ortodoncja

Piękny uśmiech, dzięki sprawdzonym metodom

Ortodoncja zajmuje się profilaktyką wad zgryzu u dzieci i osób dorosłych. Reguluje i przywraca właściwe stosunki między zębami i poprawia proporcje dolnego odcinka twarzy.

Jak powstają wady zgryzu?

Wiele wad zgryzu powstaje poprzez czynniki działające w dzieciństwie, takie jak:

ssanie kciuka, oddychanie przez usta, obgryzanie paznokci, wczesne ubytki w uzębieniu.

Dlatego jedną z najważniejszych części leczenia ortodontycznego jest profilaktyka, która kładzie nacisk na prawidłowe zachowania i rozwój narządu żucia.

Dlaczego warto rozważyć leczenie ortodontyczne?

Oprócz niewątpliwie ważnego efektu estetycznego, jaki można osiągnąć poprzez leczenie ortodontyczne, bardzo istotny jest aspekt funkcjonalny. Nieprawidłowe ustawienie zębów wpływa na rozwój próchnicy i chorób przyzębia, powoduje wady wymowy, a także ogranicza komfort jedzenia.

Jakie wady leczymy?

  • Zgryz prosty
  • Zgryz otwarty
  • Zgryz krzyżowy
  • Zgryz głęboki
  • Tyłozgryz
  • Przodozgryz

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne zawsze poprzedzone jest pełnym wywiadem stomatologicznym, który dotyczy historii pacjenta, oględzin twarzy, oceny wady i mechaniki zgryzu.

Jest to terapia długotrwała. Stąd ważna jest bliska współpraca z lekarzem ortodontą na każdym jej etapie. Samo noszenie aparatu to tylko część żmudnego procesu leczenia ortodontycznego.

Podczas pierwszej wizyty lekarz ocenia zgryz pacjenta, wykonuje potrzebne zdjęcia i pobiera wyciski. Wszystko to posłuży do opracowania planu leczenia. Jego przebieg zależy od rodzaju wady i wieku pacjenta. Dopiero po przeanalizowaniu zebranych informacji dobrany zostaje odpowiedni aparat ortodontyczny.

W trakcie leczenia konieczne jest regularne odbywanie wizyt kontrolnych, w celu wyregulowania aparatu przez ortodontę i śledzenia postępów. Warto pamiętać, że aparat ortodontyczny to tylko narzędzie, które Dopiero w rękach wykwalifikowanego specjalisty staje się skuteczne.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Długość leczenia ortodontycznego zależy od rodzaju wady i wieku pacjenta. Przy aparatach stałych trwa ono zazwyczaj roku do 3 lat.

Rodzaje aparatów.

Leczenie ortodontyczne odbywa się głównie za pomocą różnego typu aparatów. W przeszłości aparaty te były głównie używane u osób młodych. Jednak obecnie leczymy pacjentów w każdym wieku – choć najlepsze efekty osiągamy w okresie rozwojowym, kiedy kość ma największe zdolności do przebudowy.

Bardzo istotne przy leczeniu ortodontycznym jest dokładne wyleczenie wszystkich zębów z próchnicy, jaki i intensywna higiena jamy ustnej w trakcie całego leczenia. W tym celu zapraszamy do skorzystania z naszych usług w zakresie higieny: Higiena

Wyróżniamy dwa podstawowe typy aparatów ortodontycznych:

Aparaty stałe – są to aparaty składające się z zamków przyklejone do przedniej lub tylnej powierzchni zębów połączonych drutem. Zwykle leczenie jest długotrwałe i zajmuje od roku do trzech lat.

Aparaty ruchome – noszone kilka do kilkunastu godzin dziennie, stosowane w wadach o małym nasileniu. Metoda stosowana częściej u młodszych pacjentów, choć czasami u osób dorosłych przynosi również pożądany efekt.