Ortodoncja w Krakowie

Ortodoncja zajmuje się profilaktyką wad zgryzu u dzieci i osób dorosłych oraz leczeniem wad ortodontycznych.Nasz gabinet stomatologiczny w Krakowie dzięki usłudze ortodoncji pomaga przywrócić pacjentom piękny uśmiech oraz przyczynić się do zdrowia jamy ustnej. Zęby, które są krzywe lub nie pasują do siebie, są trudniejsze w czyszczeniu, a tym samym narażone na próchnicę lub choroby przyzębia. Ponieważ zęby ścierają się nierównomiernie, mogą pojawić się bóle oraz zapalenia dziąseł. Ostatecznie może dojść także do utraty zębów. Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która pozwala poprawić stan zdrowia jamy ustnej, co nie tylko przynosi korzyści estetyczne, ale również zwiększa szansę na zachowanie zębów przez całe życie.

Jak powstają wady zgryzu?

Wady zgryzu to inaczej nieprawidłowa budowa szczęk, która może powodować trudności w jedzeniu, a nawet zniekształcenie mowy. W zależności od stopnia zaawansowania danej wady, może ona w różnym stopniu wpływać na czynności życiowe. Wiele wad zgryzu powstaje poprzez czynniki działające w dzieciństwie, takie jak: ssanie kciuka, oddychanie przez usta, obgryzanie paznokci oraz wczesne ubytki w uzębieniu. Dlatego jedną z najważniejszych części leczenia wad zgryzu jest profilaktyka, która kładzie nacisk na prawidłowe zachowania i rozwój narządu żucia. Wiele wad zgryzu da się skorygować lub zniwelować, jeśli podejmie się leczenie w gabinecie stomatologicznym.

Dlaczego warto rozważyć leczenie ortodontyczne?

Oprócz niewątpliwie ważnego efektu estetycznego, jaki można osiągnąć poprzez leczenie ortodontyczne, bardzo istotny jest także aspekt funkcjonalny. Nieprawidłowe ustawienie zębów wpływa na rozwój próchnicy i chorób przyzębia, powoduje wady wymowy, a także ogranicza komfort jedzenia. Oprócz tego zaburzone funkcjonowanie żuchwy i nieprawidłowe napięcie mięśni może wywoływać migreny oraz bóle karku i barków. Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić także do szeregu chorób, takich jak próchnica oraz choroby przyzębia. Ponadto negatywnie wpływają na komfort psychiczny człowieka. Leczenie wad zgryzu w gabinecie ortodontycznym pozwoli pacjentom cieszyć się z pięknego, zdrowego uśmiechu oraz doda im pewności siebie.

Zajmujemy się leczeniem takich wad zgryzu jak:

  • Zgryz prosty
  • Zgryz otwarty
  • Zgryz krzyżowy
  • Zgryz głęboki
  • Tyłozgryz
  • Przodozgryz

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne zawsze poprzedzone jest pełnym wywiadem stomatologicznym, który dotyczy historii pacjenta, oględzin twarzy, oceny wady i mechaniki zgryzu. Jest to terapia długotrwała, stąd ważna jest bliska współpraca z lekarzem ortodontą na każdym jej etapie. Samo noszenie aparatu to tylko część żmudnego procesu leczenia ortodontycznego. Podczas pierwszej wizyty lekarz ocenia zgryz pacjenta, wykonuje potrzebne zdjęcia i pobiera wyciski. Wszystko to posłuży do opracowania planu leczenia. Jego przebieg zależy od rodzaju wady i wieku pacjenta. Dopiero po przeanalizowaniu zebranych informacji dobrany zostaje odpowiedni aparat ortodontyczny.

W trakcie leczenia konieczne jest regularne odbywanie wizyt kontrolnych, w celu wyregulowania aparatu przez ortodontę i śledzenia postępów. Warto pamiętać, że aparat ortodontyczny to tylko narzędzie, które dopiero w rękach wykwalifikowanego specjalisty staje się skuteczne. Długość leczenia ortodontycznego zależy od rodzaju wady i wieku pacjenta. Przy aparatach stałych trwa ono zazwyczaj roku do 3 lat.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Leczenie ortodontyczne odbywa się głównie za pomocą różnego typu aparatów. W przeszłości aparaty te były głównie używane u osób młodych. Jednak obecnie leczymy pacjentów w każdym wieku – choć najlepsze efekty osiągamy w okresie rozwojowym, kiedy kość ma największe zdolności do przebudowy. Bardzo istotne przy leczeniu ortodontycznym jest dokładne wyleczenie wszystkich zębów z próchnicy oraz intensywna higiena jamy ustnej w trakcie całego leczenia.

Wyróżniamy dwa podstawowe typy aparatów ortodontycznych:

Aparaty stałe – są to aparaty składające się z zamków przyklejone do przedniej lub tylnej powierzchni zębów połączonych drutem. Zwykle leczenie jest długotrwałe i zajmuje od roku do trzech lat.

Aparaty ruchome – noszone kilka do kilkunastu godzin dziennie, stosowane w wadach o małym nasileniu. Metoda stosowana częściej u młodszych pacjentów, choć czasami u osób dorosłych przynosi również pożądany efekt.