Higiena

Proste i przyjemne dbanie o zęby

W naszych gabinetach przeprowadzamy zabiegi, które pozwalają utrzymać zdrowie zębów. Udzielamy szczegółowego instruktażu dotyczącego higieny jamy ustnej, jak również umożliwiamy nabycie najskuteczniejszych środków ułatwiających utrzymanie higieny.

Piaskowanie i polerowanie

Na zębach odkładają się różnego rodzaju osady, np. z kawy i herbaty, czy powstałe wskutek palenia papierosów. Piaskowanie i polerowanie to proste zabiegi pozwalające na przywrócenie zębom pierwotnego koloru i blasku.

Procedura polega na usunięciu osadu za pomocą mieszaniny wody z drobinami tlenku glinu pod dużym ciśnieniem. Następnie powierzchnia zębów zostaje wygładzona specjalnymi gumkami i krążkami, w celu jak najlepszego zabezpieczenia ich przed ponownym osadzeniem się kamienia nazębnego.

Wszystko odbywa się w ramach jednej, krótkiej wizyty (ok 30 minut). Zabieg jest bezbolesny i nieszkodliwy dla zębów.

Warto stosować piaskowanie raz w roku.

Scalling

Kamień nazębny powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej. Nieusuwany, zwiększa ryzyko wystąpienia chorób dziąseł, w tym paradontozy, która grozi utratą zębów. Scalling pozwala na pozbycie się złogów nazębnych.

Zabieg wykonuje się przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Obejmuje on również kieszonki dziąsłowe, czyli rejony, do których nie jesteśmy w stanie dotrzeć szczoteczką.

Usuwanie kamienia nazębnego to kwestia jednej, ok. 15-20-minutowej wizyty.

Zaleca się wykonywanie scallingu raz na pół roku.

Remineralizacja zębów

Remineralizacja zębów jest to zabieg wzmacniający szkliwo. Polecany jest osobom po zabiegach wybielania, higieny profesjonalnej, przy nadwrażliwości zębów i w trakcie stosowania stałych aparatów ortodontycznych.

Zabieg polega na uzupełnieniu niedoborów fluoru i wapnia za pomocą, tzw. szkliwa w płynie (firmy GC). Dzięki temu powierzchnia zębów staje się bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Zabieg wykonuje się w trakcie jednej wizyty.

Warto wykonywać remineralizację 2-4 razy do roku, w zależności od potrzeb.

Fluoryzacja kontaktowa

Fluoryzację przeprowadza się w ramach profilaktyki. Ten zabieg wzmocnia zęby i uodparnia je na działanie kwasów i bakterii obecnych w jamie ustnej. Fluoryzację stosuje się zwłaszcza u dzieci, ale skorzystać z niej mogą także osoby dorosłe.

Po oczyszczeniu powierzchni zębów, nakłada się na nie preparat z fluorem. Związki fluoru wbudowują się w szkliwo i wzmacniają je.

Fluoryzację wykonuje się w takcie jednej wizyty, która trwa ok. 20-30 minut.

Warto wykonywać fluoryzację raz na pół roku.

Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie to zabieg profilaktyczny, który zabezpiecza zęby przed próchnicą. Polega na uszczelnieniu bruzd i zagłębień na zębach. Są to miejsca, w których gromadzą się resztki pokarmu i rozpoczyna się próchnica. Warto wykonać lakowanie tuż po pojawieniu się zębów stałych, aby zabezpieczyć je na dłużej.

W trakcie zabiegu, na bruzdy i zagłębienia w zębie zostaje nałożony lak szczelinowy, który potem naświetla się lampą UV. Lakowanie wykonuje się na zębach stałych przedtrzonowych i trzonowych.

Lakowanie jednego zęba trwa od 5 do 10 minut.

Warto wykonywać zabieg do 6 miesięcy po pojawieniu się zębów stałych. Lakowanie zabezpiecza bruzdy w sposób mechaniczny.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów to metoda profilaktyki próchnicy. Lakierowanie stosuje się u osób dorosłych i dzieci. Zabieg ten jest łatwiejszy do przeprowadzenia u najmłodszych pacjentów. Można również zabezpieczać w ten sposób zęby mleczne.

W trakcie zabiegu na zęby nakładany jest specjalny lakier zawierający związki fluoru. Preparat uwalnia związki fluoru przez dłuższy czas. Dzięki temu szkliwo zostaje wzmocnione.

Lakierowanie zębów tra ok. 20-30 minut.

Zabieg warto przeprowadzać raz na pół roku o osób dorosłych i 3-4 razy w roku u dzieci.