Dlaczego implanty to dobry sposób na uzupełnienie ubytków w uzębieniu?

Utrata nawet pojedynczego zęba może stać się przyczyną powstania wielu różnych problemów. Wiązać się one mogą tylko z utrudnieniami podczas przeżuwania pokarmu czy powstawaniem wad wymowy, ale także z zanikiem kości szczękowej, przemieszczaniem się zębów, zaburzeniami zgryzu, rozwojem chorób dziąseł i przyzębia czy bólami głowy. Braki w uzębieniu mogą także prowadzić do niekorzystnych zmian kształtu twarzy, a w efekcie do pogorszenia się estetyki uśmiechu. Nierzadko odbiera to pewność siebie i zniechęca do kontaktów z innymi ludźmi. Właśnie dlatego dentyści zalecają, aby nie zwlekać z podjęciem leczenia, szczególnie że możliwości współczesnej stomatologii pozwalają w mig uporać się z tak kłopotliwą kwestią, jak utrata zębów. Dlaczego jednak planując odbudowę utraconego zęba, warto w pierwszej kolejności rozważyć wszczepienie implantu?

Zalety wyboru implantu stomatologicznego

Implant, czyli śruba pełniąca funkcję korzenia sztucznego zęba, to najlepsza metoda rekonstrukcji zgryzu, która spośród dostępnych rozwiązań najbardziej przypomina naturalne uzębienie. W przeciwieństwie do protez implanty mogą zostać wszczepione zarówno w przypadku występowania pojedynczych ubytków, jak i braku kilku zębów naraz. Wyróżniają się ponadto wysoką estetyką wykonania, a ich stosowanie nie grozi zniekształceniami szczęki, dzięki czemu pacjent odczuwa maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Wytrzymałość mechaniczna i odporność na różnego rodzaju czynniki sprawia znów, że implanty mogą z powodzeniem służyć przez całe dekady. Warto też wspomnieć, że o implanty dba się tak samo jak o naturalne uzębienie, czyli z użyciem szczoteczki, pasty i nici dentystycznej – dzięki temu można z łatwością zapobiec rozwojowi próchnicy i chorób przyzębia.

Dlaczego implanty są lepsze od mostów i protez ruchomych?

Największym atutem implantów stomatologicznych jest to, że umożliwiają zachowanie dawnej estetyki uśmiechu za sprawą szczegółowej rekonstrukcji koron zębów. Odtwarzają również fizjologiczne warunki przenoszenia sił w trakcie gryzienia pokarmu oraz kontakt języka z łukami zębowymi, co pomaga w przywróceniu pełnej funkcjonalności układu żucia. Kluczowe znaczenie dla tej kwestii ma korzeń sztucznego zęba. Wszczepienie w kość żuchwy lub szczęki implantu eliminuje ryzyko zaniku jej struktury, ponieważ tkanki mają się wokół czego odbudowywać i znów mogą aktywnie uczestniczyć w zachodzących w jamie ustnej procesach. Ponadto implanty nie mają żadnych ruchomych części, co zwiększa komfort ich użytkowania i niweluje możliwość powstawania otarć. Dla porównania mosty wymagają ingerencji w strukturę sąsiadujących zębów, by dostosować je do elementów montażowych – w ten sposób uzębienie ulega osłabieniu i staje się bardziej podatne na próchnicę.