Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Zakres stomatologii jest niezwykle szeroki. Jedną z jej podstawowych dziedzin jest stomatologia zachowawcza. Zajmuje się ona najbardziej powszechną chorobą zębów wywołaną przez bakterie, czyli próchnicą. Dzięki nowoczesnym metodom diagnostyki można ją wykryć stosunkowo wcześnie, a co za tym idzie podjąć leczenie w jej początkowym stadium. Właśnie dlatego warto regularnie kontrolować stan swojego uzębienia, umawiając się na kontrolne wizyty dentystyczne.

Zakres stomatologii zachowawczej

Właściwa higiena jamy ustnej jest kluczem do pięknego i zdrowego uśmiechu. Jednak nawet osoby, które dbają o nią z ponadprzeciętną starannością, powinny co najmniej raz na pół roku udać się na wizytę kontrolną do stomatologa. Zapewni to bieżącą kontrolę nad stanem uzębienia, a w przypadku wystąpienia ubytków, pozwoli je odpowiednio wcześnie wykryć. Stomatologia zachowawcza to nie tylko leczenie próchnicy, ale także profilaktyka jamy ustnej. W ramach jej zabiegów wykonuje się przede wszystkim badania kontrolne jamy ustnej i zębów, oczyszczanie zębów z kamienia i płytki nazębnej, piaskowanie, polerowanie, skaling, piaskowanie. Zabiegi te pozwolą uniknąć skomplikowanego i kosztownego leczenia w przyszłości.  

W przypadku zdiagnozowania ubytków zębowych stomatologia zachowawcza obejmuje także zabiegi dotyczące ich leczenia, czyli: wypełnianie ubytków, odbudowę korony zębowej, leczenie endodontyczne, leczenie pourazowych zębów stałych czy leczenie wspomnianej już próchnicy.

Co to jest próchnica i jak ją leczyć?

Na pojawienie się próchnicy wpływają bakterie, które rozwijają się na płytce nazębnej. Jeśli nie zostanie ona usunięta mechanicznie, na przykład za pomocą nici dentystycznej, bakterie obecne na zębach zaczną się rozwijać. Brak podjęcia leczenia odpowiednio szybko może skutkować ekstrakcją zęba. Leczenie próchnicy w naszym gabinecie odbywa się w bezbolesny sposób. Dobór metody zależy od stopnia jej zaawansowania. Czasami wystarczy profilaktycznie usunąć kamień nazębny, a w bardziej zaawansowanym stadium należy niwelować ubytki próchnicze. Dzięki najwyższej jakości sprzętowi i nowoczesnym metodom znieczulania możemy zaprosić do naszego gabinetu wszystkich pacjentów, również tych najmłodszych, którzy potrzebują leczenia czy odbudowy zębów mlecznych.