Protetyka

Uśmiech pełen piękna

Protetyka to dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem stanu uzębienia po utracie lub uszkodzeniu zębów oraz odbudowywaniem zębów uszkodzonych, które nie kwalifikują się już do tradycyjnego leczenia zachowawczego. Przyczyną zniszczeń tkanek zęba może być nie tylko choroba próchnicowa ale również urazy mechaniczne oraz fizjologiczne lub patologiczne ścieranie się zębów.

Pacjenci przychodzą do naszej kliniki z marzeniem o pięknym uśmiechu. Ich celem jest odzyskanie pewności siebie, poprawa komfortu codziennego życia i dobrego wyglądu. Nasi lekarze to profesjonaliści, którzy zapewnią Państwu najwyższej jakości usługi. Leczenie protetyczne opieramy o najnowsze osiągnięcia medycyny. Stosujemy materiały stomatologiczne, które dają niezwykle trwały i estetyczny efekt. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie i proponujemy kilka rozwiązań (dotyczących materiałów i kosztów).

Jak to robimy? Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty rozwiązań protetycznych.

Uzupełnienia stałe

Uzupełnienia stałe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają zęby uszkodzone mechanicznie lub zniszczone przez próchnicę i zależy im na poprawie ich wyglądu. Jest to również opcja dla pacjentów, którzy chcą odtworzyć pojedynczy ząb.

Rodzaje uzupełnień stałych.

W zależności od rodzaju i rozległości problemu stosujemy wkłady, licówki, korony i mosty. Te uzupełnienia sprawiają, że zęby wyglądają naturalnie i pięknie. Stosuje się je, by odbudować nasze pojedyncze zęby, poprawić ich kształt, kolor, a także odtworzyć braki pojedynczych zębów.

Materiały, jakie stosujemy.

Porcelana jest najlepszym materiałem, z którego wykonuje się uzupełnienia stałe. Daje ona lekarzowi duże pole do działania. Może on zęby poszczególnych osób indywidualizować, podkreślając ich pęknięcia, przebarwienia, a nawet wewnętrzną strukturę.

Uzupełnienia stałe wykonujemy z porcelany na podbudowie metalowej (stopy chromowo-kobaltowe lub złoto-platynowe) lub bezmetalowej. Nie używamy podbudów z alergizujących stopów niklu. W przypadku stosowania ceramiki bezmetalowej dodatkową zaletą jest efekt translucencji zęba (przenikanie światła, tak jak w zębach własnych) i możliwość poddawania się zabiegom rezonansu magnetycznego. Jako podbudowę koron i mostów wykorzystujemy również tlenek cyrkonu.

Jak to robimy?

Wskazaniem do zastosowania uzupełnień stałych są każde braki zębowe. O tym, jakie rozwiązanie najlepiej wykorzystać lekarz może przekonać się dopiero po badaniu stomatologicznym.

W naszej klinice stosujemy systemy Cad Cam, które dzięki komputerowemu skanowaniu gwarantuje idealne dopasowanie uzupełnień do kikuta zęba, a co za tym idzie szczelność. Doskonałym uzupełnieniem metody Cad Cam jest zastosowanie skanera 3D, który eliminuje standardowy wycisk z masy wyciskowej. Dane(model 3D) przesyłane są od razu droga mailową do laboratorium technicznego.

Uzupełnienia ruchome

W przypadku, kiedy nie ma możliwości zastosowania uzupełnień stałych bądź implantów, polecamy naszym pacjentom skorzystanie z uzupełnień ruchomym, czyli protez. 

Rodzaje protez.

Rekomendujemy naszym pacjentom sprawdzone i dobre ruchome uzupełnienia protetyczne:

  • protezy z zakotwiczeniem zewnątrz koronowym (z niewidocznymi elementami utrzymującymi),
  • protezy szkieletowez zakotwiczeniem klamrowym,
  • protezy całkowite,
  • protezy teleskopowe,
  • protezy całkowite wspierane na implantach.

Protezy teleskopowe mocowane są na zębach własnych pacjenta za pomocą podwójnych koron, z których jedna osadzona jest na stałe na zębie własnym, a druga stanowi część protezy. Szynowanie zewnętrzne (łączące w całość zęby pacjenta z protezą, co przenosi obciążenie na zęby i zwiększa czas ich przetrwania) zapewnia stabilizację protezy, która się dzięki niemu dobrze trzyma. Protezy teleskopowe pozwalają również na zrezygnowanie z płyty protezy lub znaczne jej ograniczenie.

Pacjentom, którzy decydują się na ten rodzaj protez i zależy im na dobrej estetyce oraz komforcie użytkowania proponujemy teleskopy wykonane z tlenku cyrkonu.

Protezy szkieletowe uzupełniają rozległe braki zębowe, których nie można odbudować za pomocą uzupełnień stałych. Charakteryzują się metalowym szkieletem, z którego wykonana jest matryca protezy, wraz z elementami utrzymującymi w postaci klamer opierających się na powierzchniach żujących zębów.

Protezy bezklamrowe posiadają wszystkie zalety tradycyjnych protez szkieletowych, przy czym nie mają widocznych, metalowych klamer. Stabilność tego rodzaju protez zapewniona jest, dzięki zastosowaniu różnego typu zatrzasków, zamków lub zasuw. Najbardziej zaawansowaną formą protez bezklamrowych są protezy teleskopowe.