Periodontologia

Leczymy choroby przyzębia

Periodontologia jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia (tj. tkanek otaczających ząb) i błon śluzowych.

Paradontoza

Zapalenie przyzębia potocznie zwane jest paradontozą. Jest choroba przewlekła, którą wywołują bakterie znajdujące się w płytce nazębnej i kamieniu nazębnym. Zapalenie przyzębia prowadzi do stopniowej utraty tkanek wokół zęba, tj. dziąseł i kości, a w konsekwencji do rozchwiania zębów i ich utraty. 

Jakie są objawy zapalenia przyzębia?

Przy zapaleniu przyzębia występują następujące objawy:

 • krwawienie dziąseł i duża wrażliwość zębów w trakcie czyszczenia,
 • bóle i obrzęki dziąseł,
 • obnażenie korzeni zębów,
 • rozchwianie zębów,
 • ropny wysięk z kieszonek dziąsł

Przyczyny chorób przyzębia

Na rozwój chorób mają wpływ czynniki genetyczne, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, zaburzenia hormonalne, choroby krwi), czynniki środowiskowe (palenie tytoniu, stres), wady zgryzu oraz nieprawidłowo wykonane wypełnienia i prace protetyczne.

Leczenie zapalenia przyzębia przebiega w trzech etapach:

 • Faza wstępna – higienizacyjna
  Na tym etapie przeprowadzamy profesjonalne usuwanie złogów nazębnych i edukujemy pacjenta w zakresie domowej higieny jamy ustnej. Celem tej fazy leczenia jest uzyskanie odpowiedniego wskaźnika higieny (API<15%), badanego jako obecność płytki nazębnej w przestrzeniach miedzyzębowych oraz wskaźnika krwawienia dziąseł (PBI<10%).
 • Faza właściwa
  Wykonujemy głęboki scaling, czyli ręcznie usuwamy kamień poddziąsłowy i wygładzamy powierzchnię korzenia. Zabieg przeprowadzany jest za pomocą specjalnych narzędzi, tzw. kiret.
  W przypadku zaawansowanej choroby przyzębia, na tym etapie może okazać się konieczne wykonanie zabiegu chirurgicznego, tzw. zabiegu płatowego. Lekarz usuwa wówczas tkankę zapalną i oczyszcza powierzchnię korzenia, stwarzając warunki do reparacji tkanek przyzębia.
  Jeżeli są odpowiednie warunki, wykonujemy również zabiegi regeneracyjne przy użyciu materiałów kościozastępczych.
 • Faza podtrzymująca (recall)
  Na tym etapie pacjenci przychodzą do naszej kliniki na wizyty kontrolne co 4-6 miesięcy, w celu monitorowania osiągniętych wyników i zapobiegania nawrotom choroby.

Czym jeszcze zajmuje się periodontologia?

Periodontologia zajmuje się również leczeniem nieprawidłowości śluzówkowo- dziąsłowych, takich jak odsłonięte szyjki zębowe (recesje dziąsłowe), nieregularny przebieg girlandy dziąsłowej, zbyt krótkie korony zębów, płytki przedsionek jamy ustnej, czy brak dziąsła przyczepionego.

Leczenie tych zaburzeń jest realizowane poprzez mikrochirurgię periodontologiczną.

Wykonywane są w ramach niej zabiegi pokrycia recesji dziąsłowych, chirurgicznego wydłużania koron klinicznych zębów, likwidacji tzw. „uśmiechu dziąsłowego” przy opóźnionym biernym wyrzynaniu zębów, przeszczepy dziąsłowe lub łącznotkankowe z podniebienia.